Rahustavad pildid

Sõnad: Happy Ears
Fotograafia: Unsplash

Ideaalses maailmas võite stressi maandamiseks minna joogaklassi või sooja vanni. Kui see aga ei toimi, on õnneks kiiremaid viise, kuidas saada zen-tüüpi stressivaba meeleolu vaadates pilte, millel on näiliselt maagiline võime rahustada teie meelt. Allpool on fotod, mis annavad hetkeks vägagi vajalikku rahu.

Sinine värv

"Sinine meeleolu" ei pruugi olla siinkohal parim sõnade valik. Uuringud on näidanud, et külmal toonil on tegelikult psühholoogiliselt positiivne mõju. Näiteks ühes, 98 üliõpilasega uuringus küsiti asjaosalistelt erinevaid seoseid, mis neil värvidega esineb. Vastustes toodi välja, et sinine põhjustab palju positiivseid emotsioone nagu rahulikkus, õnn, rahu, lootus ja mugavus ning vähe negatiivseid emotsioone, nagu kurbus ja depressioon. Veelgi enam, värviuuringute teadur Nancy J. Stone, Missouri Teaduse ja Tehnikaülikooli psühholoogiateaduste osakonna professor, on leidnud, et inimesed, kes teevad keerukaid ülesandeid, olid pärast rahustava värvitooni nägemist vähem ärevil. Nii et võtke minutike hingetõmbeaega enne, kui jätkate oma 1001 kohustusega.

Merevaade

Murduvate veelainete "woosh" heli kasutatakse palju valge müra seadmetel, kuigi ainuüksi ookeani vaatamine võib olla psühholoogiliselt rahustav. Eksperdid spekuleerivad, et meri sisendab elu andva vee ja selle suhteliselt sileda pinna tõttu turvalisuse tunde. Ameerika Ühendriikide California ülikooli neuroteadur Michael Merzenich selgitas Santa Cruz Sentineli intervjuus: "Kui see [ookean] on inimloodud märkidest vaba, on sel meile loomulikult rahustav (nagu ka silmade sulgemine) mõju."

Rohelus

Psühholoogid on leidnud, et linnas elavad inimesed, kel on ümbruskonnas palju rohelist, tunnevad vähem vaimset stressi. Looduse rahustava mõju kogemiseks ei vaja te pargivaadet aknast. Uuringud on näidanud ka, et rohelust näitavad fotod võivad samamoodi mõjuda. Madalmaade haigla ooteruumides läbi viidud 2012. aasta uuringus kogesid patsiendid, kes puutusid kokku kas päris taimede või nende plakatitega seinal, vähem stressi võrreldes inimestega, kes neid ei näinud.

Fraktaalid

Looduslikke fraktaale (või väikeses mõõteskaalas korduvaid mustreid) leidub peaaegu kõikjal looduses: koorikutes, lilledes, lehtedes, lumehelvestes, jõeorgudes, isegi inimkeha veenides. Fraktaalide rahustav mõju võib olla seotud meie aju arenguga, mis on tekkinud vajadusest neid tõlgendada, ütleb Richard Taylor, PhD, Oregoni Ülikooli Materjaliteaduse Instituudi direktor. "Idee seisneb selles, et evolutsiooni teel on meie visuaalne süsteem arenenud välja piisavalt tõhusaks looduslikult esinevate fraktaalide visuaalsete mustrite tõlgendamisel," selgitas ta Health ajakirjale saadetud e-kirjas. "See suurenenud tõhusus muudab vaatleja rahulikumaks."

Inimese loodud fraktaalid

Inimloodud fraktaalid tunduvad mõjuvat meie ajule sarnaselt ehkki nad erinevad looduses leiduvatest fraktaalidest. "Enamik kunstlikke fraktaale kuuluvad perekonda, mida nimetatakse täpseteks fraktaalideks, sest mustrid korduvad täpselt," ütleb Taylor. Fraktaalgeomeetrial põhinev arhitektuur võib olla väga paeluv, nagu ka eespool kirjeldatud Isfahani Jamehi mošee Iraanis.