Müra, heli ja kõrvatropid 

Sõnad: Happy Ears
Fotograafia: Unsplash

Rokk-kontserdil viibides võite kahjustada oma kuulmist. Mida selle puhul ette võtta? 

Kõrvatroppide kasutamine kontserdil tundub vastuoluline. Tahaks ju muusikat kuulata või mis? Räppar Plan B ja Coldplay laulja Chris Martin algatasid eelmisel nädalal kampaania, milles hoiatavad muusikafänne valju muusika eest, mis võib põhjustada püsivat kuulmiskaotust. Kontserdile minnes soovitasid nad kanda kõrvatroppe. Kas tõesti võib mõni tund suurte kõlarite ees kahjustada teie kõrvu? Veelgi enam, kuidas kõrvatroppidega lahe välja näha?

Lahendus

Kõige sagedasem kurdiks jäämise põhjus on mürast tekitatud kuulmiskaotus. Ohuks on müra tugevus, kuulaja lähedus mürale ja selle kestvus. Tavalise vestluse müratase on umbes 65 detsibelli (dB), kõrvadele on ohutu <75 dB müratase. Pidev kokkupuude (kaheksa tundi päevas) müratasemega >85 dB (sellist müra tekitab lähedalt mööduv raskeveok) kahjustab teie kuulmist püsivalt. Müratase >110 dB võib kõrvu kahjustada kahe minuti jooksul.

Rokk-kontserdi müratase on umbes 100 dB kuni 120 dB (just nagu ketassaag). Pärast kontserti või klubikülastust ei ole ebatavaline tunda kõrvades valu, vilisemist või ajutist kurtust. Tavaliselt see mõne aja pärast möödub, kuid kui käite piisavalt valjul kontserdil, millele lisandub pidev MP3-mängijast muusika kuulamine täistuuridel (110 dB), kahjustab see teie kõrvu.

Teie kuulmine sõltub osaliselt sisekõrvas paiknevatest karvrakkudest, mis edastavad väliskõrvast kulgeva heli energiat ajju, muutes selle elektrilisteks impulssideks. Vali müra kahjustab neid rakke pöördumatult, põhjustades kuulmiskahjustust ja mõnikord kõrvade tinnitust (ebameeldiv olukord, kus kuulete vilisemist, kohisemist või kõrge-toonilist heli). Pikalt esinev vilisemine kõrvas võib olla väga murettekitav. Äkiline vali müra, nagu näiteks püstol, võib koheselt põhjustada pöördumatut kahju. Korduv kokkupuude valju müraga põhjustab järkjärgulist kuulmislangust, sealhulgas kõlab heli edaspidi moonutatult.

Kui viibite kontserdil või mõnes kohas, kus te ei kuule inimest kaks meetrit eemal või teie kõrvad teevad valu, tähendab see, et karvrakud on kahjustunud. Peaksite seisma kõlaritest eemal, laskma iga tunni aja tagant 10 minutit kõrvadel puhata ja kandma ideaalis kõrvatroppe. Kui saate õiged kõrvatropid (mitte vahu, mis blokeerib ainult mõned helisagedused), vähendavad nad helitaset ühtlaselt. Muusikud kasutavad kõige paremat meetodit, milleks on heli filtreerimine, mitte selle blokeerimine. "Kuulmiskao vastu" kampaaniat läbiviival heategevuslikul organisatsioonil on veebilehel hea viide erinevate olemasolevate kõrvatroppide tüüpide kohta, millest mõned on väga diskreetsed. Ärge kunagi improviseerige, kasutades puuvillaseid patju, sest need võivad kahjustada teie kõrvu.